You are here:   Home Džódó
Džódó PDF Print E-mail
User Rating: / 211
PoorBest 

Džódó

                                                                    jodo 1

Džódó je cesta Džó alebo cesta drevenej palice. V súčasnosti sa praktikuje Džódó forma, ktorá bola prijatá organizáciou Zen Nihon Kendó Renmei a túto formu poznáme ako Seitei Džó.

Džódó je posudzované ako disciplína slúžiaca k integrácii osobnosti cvičiaceho. Hovorí sa, že táto špecifická metóda bola založená slávnym šermiarom Musó Gonnosukem asi pred štyrmi jodo 2storočiami po tom, ako bol porazený v boji s drevenými mečmi slávnym súperom Mijamotom Musashim, ktorého nenapodobiteľný štýl boja s dvoma mečmi bol neskôr prijatý ako Nitó Ryu. Podľa tejto povesti sa Gonnosuke po tomto súboji odobral do šintoistického kláštora, kde sa podrobil dlhým meditáciám a očisťovaniu a súčasne vytrvalo cvičil s palicou a vyvinul tak umenie Džó, spojením prvkov z techniky boja s kópiou, šermu s mečom a niektorými ďalšími, menej významnými bojovými metódami. Svoj štýl pomenoval Shindó Muso Ryu a pokúsil sa znovu vyzvať Musashiho k novému boju. Tentokrát mu jemu vymyslená metóda umožnila účinnú obranu a dokonca i preniknutie do Musashiho vlastnej obrany s dvoma mečmi. Správy o Gonnosukem hovoria, žejodo 3 stále pokračoval vo svojom cvičení, až sa mu podarilo vyvinúť 12 základných úderov a krytov (z ktorých neskôr skombinoval viac ako 70 špičkových techník), ktoré tvoria technický podklad moderného Džódó. Tieto základné údery obvykle prebiehajú v plynulých formálnych cvičeniach (Kata), ktoré prevádza cvičenec s dreveným mečom (bokken) a jeho partner je vyzbrojený dlhou palicou (Džó).

Džó je vyrobené z japonského duba a jeho kruhový tvar ho neumožňuje zlomiť. Typická dĺžka je 128 cm a priemer 2,4 – 2,6 cm. Je približne o 30 cm dlhší ako priemerný meč a jeho váha je 550g.

Na rozdiel od iných bojových umení ako je Kendó, v Džódó sa nepoužívajú žiadne brnenia. Preto praktikovanie Džódó Kata pozostáva z reálnych tréningových cvičení s Džó ako účinnej zbrane.

                                                                     jodo 4

       

 

Desing by Tito