You are here:   Home Events Reports Majstrovstvá Európy Iaido Berlín 2015
Majstrovstvá Európy Iaido Berlín 2015 PDF Print E-mail
User Rating: / 14
PoorBest 
Written by adriana   
Tuesday, 17 November 2015 18:19

Po 4 rokoch sme sa rozhodli, že sa opäť zúčastníme Majstrovstiev Európy v Iaido. V podstate to bol môj nápad a Marián proti mojim argumentom nemal šancu oponovať. Naše skúšky sa blížia a o 2 roky musíme byť pripravení, nielen po technickej, ale najmä po mentálnej stránke. Kde inde si natrénujeme naše ‘kokoro’, ktoré nám občas tlčie až v hrdle?

Skúškam sa podľa mňa vyrovnajú iba Majstrovstvá Európy ... lokálne súťaže u našich najmä južných susedov beriem už len ako rozcvičku.

Prvý deň v Berlíne bol pre mňa oddychový. Rozdelený do 3 skupín podľa technických stupňov, Sandany a Yondany s Kusama Senseiom, ktorý nám chcel toho naozaj veľa povedať. Takže naše doobedňajšie cvičenie bolo až jedno reiho. No aspoň som si popozerala skupinu 5 – 7 danov. Vidieť ako poniektorí rozhodcovia ignorujú body v Seitei knihe, mi nepridalo na odvahe. Popoludňajšie cvičenie už bolo trochu lepšie, kedže sme si stihli zacvičiť všetky kata ... a nie raz, čo bol podstatný pokrok. Keďže som zvyknutá na intenzívne cvičenie s našim učiteľom Patrikom, tento deň som si veľmi neužila a viac som frflala ako makala. Deň sa zakončil rozhodcovským seminárom, po ktorom ku cvičiacim podišiel Kusama Sensei a vysvetlil nám, že rozhodcovia nie sú príliš dobrí a všetky komenty si máme nechať pre seba. Čo tým chcel povedať, som pochopila až na druhý deň. Počuli sme, že posledné roky na Majstrovstvách Európy sú rozhodnutia rozhodcov veľmi zvláštne ... až záhadné.

Sobota ráno. V hale všetko pripravené. 22 krajín sa zúčastnilo otváracieho ceremoniálu. Slovensko zastupujú 4 iaidisti. Konečne po dlhých rokoch medzi nás pribudli ďalší odvážlivci. Súťaž sa začala bez akýchkoľvek naťahovačiek. Stojíme a čakáme na náš čas. S Teou z Fínska sme skonštatovali, že Iaido súťaž na rozdiel od Jodo je omnoho stresujúcejšia (a trochu sme sa navzájom aj poľutovali). Ale práve preto sme tu prišli. Mojím cieľom je zacvičiť čo najlepšie, bez akéhokoľvek stresu, zaváhania a pochybností. Tak ako na skúškach. Mám všetko natrénované. Nie je čo riešiť. Iba čas mi v pozadí tiká. Akokeby som počula Mariána: ‘Neužívaj si to dlho’. Človek si ani poriadne zacvičiť nemôže Innocent Musím povedať, že všetky zápasy boli také, ako som si to predsavzala. Žiadny stres, až sa nestíham tomu čudovať. Čakala som roztrasené nukitsuke, neisté chiburi, pomalé kirioroshi, ... Nič z toho sa nestalo. Takže prvý cieľ splnený. Keďže som v KO vypadla, čo pre mnohých bolo záhadou, nič si z toho nerobím. Hreje ma fakt, že tí, čo videli môj posledný zápas ma zastavovali a nechápali, prečo som vypadla. No je to záhada zápasiska D. Ale je to celkom dobrý pocit, keď mi aj ľudia, ktorých nepoznám povedali, že môj zápas sa im páčil viac Smile Takže som sa trochu ešte raz poľutovala, aký som ja malý chudáčik. Ale dôležité pre mňa je, že som so svojím výkonom spokojná, čo je dosť netradičné a prekvapivé.

Moje účinkovanie v sobotu sa dosť skoro skončilo, takže som mohla konečne podporovať Mariána. Aj keď ešte pár dní pred ochodom do Berlína skuvíňal, že mu neide žiadna koryu kata, na shiaijo naozaj zaujal. Proste Tamiya CoolCoolCool Prevalcoval finalistu z minuloročných Majstrovstiev a každým zápasom pôsobil sebavedomejšie a istejšie. Teraz už viem, ako sa Marián cíti, keď musí pozerať na moje zápasy. Je to dosť stresujúce. Pridalo mi to zas pár sivých vlasov a kŕče do dlaní, keď som mu držala palce. Musím povedať, že moja radosť z Mariánovho bronzu bola oveľa väčšia, ako keď vyhrám ja. Konečne dosiahol malé víťazstvo aj na Majstrovstvách Európy. No, nie je to vôbec jednoduché. Samozrejme som si neodpustila aj trochu svojského humoru, keď som podotkla, že kvôli jeho egu sa teraz nevmestíme do auta a že sa večer presťahujem na gauč, keďže na mojej polovici bude spať jeho medaila Tongue out

Nedeľa ráno. Teamova súťaž. Prvýkrát sa Slovensko, v zložení Marián, Rasťo a ja, zúčastnilo aj tohto podujatia. V poole sme boli spolu s Gréckom a Maďarskom. Stanovila som nám náš cieľ: sundať Maďarov ako šupku z  mandarínky, ktorú treba vypľuť, pretože je príliš kyslá. Čo sa bude diať potom, už nie je dôležité. Poriadne si užiť každý zápas, keďže sa čas nemeria. Prvý zápas s Grékmi. Ta neprehrali sme to? Naša hviezda jasná s medailou dostala poriadny výprask od čajočky. Toto mu budem pripomínať ešte veeeeeľmi dlhoooo. Dosť tvrdo som to Mariánovi okomentovala, ale zaslúžil si to. Proti maďarom nemôžeme zaváhať. Však musíme splniť môj cieľ. Marián to zase prehral. Ja nastupujem na shiaijo s nervami. Našťastie sa rýchlo ukľudním a aj vyhrám zápas. Tretí súboj je na Rasťovi, ktorý si do zbierky môže pridať celkom pekný skalp. Najsamkrajšieho ‘majstra Maďarska’ nádherne zložil, až sa nestihli čudovať. Beriem to ako našu pomstu za tie roky, čo od nás ‘vymáhajú’ nekresťanské dvoj až troj násobné poplatky za semináre a súťaže a podobne. Však my vieme … Veď aj dostali prednášku od svojho najvyššieho, že ich Slováci vyprášili ako staré špinavé koberce. No radosť z mojej strany je neskutočná. Po poole nás čakali Španieli a zastavili nás Taliani pred bránami semifinále. Musím konštatovať, že naša prvá účasť v teamoch bola celkom úspešná. Poniektoré teamy sa roky nevedia dostať z poolu a my sme to bez väčších problémov, aj keď s malým zaváhaním, dokázali.

Čo som si odniesla z Majstrovstiev? Nové hodinky to neboli Laughing Videla som krásne ukenagashi a sougiri. Takto to chcem vedieť zacvičiť aj ja … keď raz vyrastiem … Wink Takže ešte viac makať, makať a poriadne makať! Neskutočná atmosféra a ešte krajšie výkony ma zase uistili, že NIČ nie je NEMOŽNÉ. A na to nemožné sa už veľmi teším …

ALE opäť sme sa presvedčili o tom, že čo je nemožné v iných federáciach, je možné v Slovenskej kendo federácii. Hovorí sa, že hlúpi sa učia na vlastných chybách a múdri na chybách iných. Na nešťastie poniektorí ešte ani toto nedokážu. Takže sa zopakovala situácia z pred mesiaca a prihlasovanie na skúšky na Majstrovstvách Európy federácia zase nezvládla, pretože ... Je to už naozaj úbohé. Čo je ešte horšie, tak nás mohlo EKF kľudne diskvalifikovať a nepovoliť účasť na súťaži. Poplatok za seminár a súťaž musí byť zaplatený do stanoveného termínu. Slovensko to bez problémov odignorovalo aj napriek Mariánovým nespočetným emailom a telefonátom kompetentným. Ešte aj hluchý, slepý a hlúpy by pochopil, čo je potrebné spraviť. Asi poniektorí nepočujú, nevedia čítať a sú určitým spôsobom obmedzení … Okej, tak čítať vedia. Mariánova správa z Majstrovstiev Európy v Jodo, ktorú chcel zverejniť na stránke SKF, nebola ževraj dostatočne objektívna. Konštatovanie faktu, že najlepšie Jodo v Nidanoch sa robí v Košiciach (keďže som to vyhrala), je ževraj príliš emocionálne. Človek asi musí mať trvalé bydlisko v Bratislave, aby to nebolo príliš subjektívne. Ale články, ktoré by som ja nazvala emocionálne nezrelým výlevom pomýlených pocitov, v ktorých sa človek v podstate nič nedozvie, sa uverejňovať môžu. A správa, ktorá pekne informuje o priebehu a postupe všetkých zúčastnených Slovákov na najvyššej súťaži v Európe, musí byť prepísaná! O tom, že naše príspevky a fotky posielané za posledné 2 roky webmasterovi sa nikde neobjavili … to radšej ani nespomínam. Asi sa stratili niekde na nedokončenej diaľnici z Košíc do Bláááááátislááávy. Nie si shinbukan, tak nemôžeš nič, akurát tak držať hubu. To je realita Slovenskej kendo federácie. A keď sa nájde pár ľudí, ktorí to s Iaido, Jodo či Kendo myslia naozaj vážne, tak sú považovaní za akýchsi rozvracačov pokoja a kľudu SKF.

Slovensko je taká malá krajina a v našej federácii je tak málo ľudí a napriek tomu všetkému sa nikto nedokáže s nikým rozumne dohodnúť, lebo boj o tzv. moc a pravdu – nepravdu panuje všade, ešte aj v našej bezvýznamnej fedarácii.

 

Bohužiaľ aj tento report musel prejsť cenzúrou. Marián si asi myslí, že vedenie SKF chodí na našu stránku. Podľa mňa tu ani nepáchnu. A keď náhodou áno, tak odkazujem to, čo povedal Ďuri traktorista. (Šak my vychodňare zname co Laughing)

 

                                                                                                                                                                                       Aďamón

 

Desing by Tito