Tamiya Ryu
Škola Tamiya Ryu bola založená približne pred 400 rokmi Tamiya Heibei Narimasom, ktorý sa učil umenie tasenia meča priamo od zakladateľa iaidó Hayashizaki Jinsuke Shigenobu-ho. Tamiya Narimasa zámerne používal dlhý meč (o-tachi) s dlhou rukoväťou (tsukou) – Nagatsuka no Katana, pretože v sebe zahŕňal trojnásobne viac predností ako obyčajný krátky meč. Odvtedy, čo v Tamiya ryu začali používať dlhé meče, všetky ostatné školy tej doby zmenili svoje meče na obdobné. Tamiya ryu sa stala známa ako jedna z popredných škôl v bojových umeniach v oblasti Kishuu, ktorá vynikala vznešenosťou a krásou a taktiež si získala šogúnovu náklonnosť.
Od roku 1800 Tamiya škola bola zdedená rodinou Tsumaki, ktorá chránila a odovzdávala tajomnstvá učenia tejto školy ako rodinné umenie z otca na syna. V roku 2007 po smrti senseia Tsumaki Seirin-a, bol Fukui Seiichi sensei poverený učením tejto školy. Bohužiaľ organizácia sa rozdelila na dve línie: Tamiya Ryu Iaijutsu Genwakai vedená Tsumaki Kayuo-m a na druhú časť, ktorá bola vedená jeho bratom Tsumaki Tatsuo-m, ku ktorému patrili aj Ueno sensei a Fukui sensei.
Nasledovníkom Fukui senseia sa stal Katsumata Kenichi sensei, ktorý zastrešuje celú Európu od roku 2002 a ktorého žiakom sa stal Patrik Demuynck sensei, ktorý sa stará o rozvoj Tamiya ryu v nasledovných štátoch: Belgicko, Luxembursko, Francúzsko, Holandsko, Maďarsko, Slovensko, Rusko, Ukrajina, Grécko, Jordánsko, Rumunsko a Austrália.
Najvýznamnejšími charakteristickými znakmi pre Tamiya ryu sú, že každá forma je vykonávaná veľkými a precíznymi technikami a kladie sa dôraz aj na tie najmenšie detaily. Navyše sa nesmie zabúdať na krásu a vznešenosť. To, čo bolo označované ako “Tamiya Krása” a “Tamiya Vznešenosť” v období Edo, zobrazuje najdôležitejší význam v tomto štýle spolu s ďalšími spomenutými bodmi.
Navyše táto škola nielen formuje telo, myseľ a ducha, ale ho učí ovládať a kontrolovať na princípe Katsujin Ken – meč, ktorý dáva život (na rozdiel od Satsujin Ken – meč, ktorý život berie). Tamiya ryu je bojové umenie, ktoré posilňuje sebadôveru, osobný rast, koordináciu tela, ale aj zlepšuje jazykové schopnosti, riešenie konfliktov a prinajmenšom prehlbuje rozvoj a záujem o japonskú kultúru a tradície.
Toto je jedinečná príležitosť učiť sa 400 rokov starému umeniu tasenia meča a priblížiť sa k jednému z najstarších tradičných bojových umení.